Answer:
Option I: $0.68 per candy bar
Option II: $0.60 per candy bar
Option II is the better buy.
Explanation:
To find the unit price (the price per candy bar), we must divide the price of x amount of candy bars by x (the amount of candy bars).
Option I: 10 candy bars for $6.75
$6.75 ÷ 10 = 0.675
Rounded to the nearest hundredth, each candy bar is about $0.68.
Option II: 12 candy bars for $7.25
$7.25 ÷ 12 = .604
Rounded to the nearest hundredth, each candy bar is about $0.60.
Therefore, option II is the better buy, as the price per candy bar is cheaper.
Hope this helps!