113k views
1 vote
Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary.

Option I: 10 candy bars for $6.75

Option II: 12 candy bars for $7.25

b. Which option is the better buy?
Please help me find the unit price

User Akbar
by
7.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

Option I: $0.68 per candy bar
Option II: $0.60 per candy bar

Option II is the better buy.

Explanation:

To find the unit price (the price per candy bar), we must divide the price of x amount of candy bars by x (the amount of candy bars).

Option I: 10 candy bars for $6.75

$6.75 ÷ 10 = 0.675

Rounded to the nearest hundredth, each candy bar is about $0.68.

Option II: 12 candy bars for $7.25

$7.25 ÷ 12 = .604

Rounded to the nearest hundredth, each candy bar is about $0.60.

Therefore, option II is the better buy, as the price per candy bar is cheaper.

Hope this helps!

User Shoe Diamente
by
6.8k points