4.1k views
5 votes
If six CDs cost £27, how much will eight CDs cost?

User Hiroga
by
7.7k points

1 Answer

5 votes

Answer:

£36

Explanation:

First, we solve how much each CD is we can do this by using proportions or simply dividing 27 by 6 to find how much each one costs:

Work:

Proportions:

1 6

- = - (cross multiply, 1 to 27, then 6 to x)

x 27

6x = 27

6 6

x = 4.50

Each CD cost £4.50 so now we multiply that by 8,

4.50 * 8 = 36

User Sixrandanes
by
6.4k points