155k views
2 votes
An insurance company checks police records on 500 accidents selected at random and notes that

teenagers were at the wheel in 75 of them.
a. Create a 95% confidence interval for the proportion of all auto accidents that involve
teenage drivers.

User Bahaa
by
7.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

omg y

u

u have a lot of questions! which grade r u in right now¿¿¿ ✅ so rn in pooping my pants because of the question

User Ljuk
by
7.1k points
3 votes

Answer:

sample proportion:: 80/500 = 0.16

ME = 1.96*sqrt[0.16*0.84/500] = 0.0325

95%CI:: 0.16-0.0325 < p < 0.16+0.0325

95%CI:: 0.1275 < p < 0.1925

User Ingmar Hupp
by
7.1k points