3.2k views
1 vote
A 5-kilogram bag of apples costs $13.32. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Nerdlinger
by
8.4k points

2 Answers

2 votes
The correct answer is $2.66, I hope I've helped
User Ambrish Dhaka
by
7.7k points
3 votes

Answer: $2.66

Explanation:

$13.32 / 5 kilos = $2.66 per kilo

User Jarek Mazur
by
7.3k points