31.8k views
5 votes
A 7-pack of movie tickets costs $64.33. What is the unit price?

User Djalonso
by
7.9k points

2 Answers

4 votes

Answer: 9.19

Step-by-step explanation:64.33/7=. $9.19 per 1 movie ticket

User Nico Mee
by
7.5k points
6 votes
$9.19 per item long ticket cost $9.19
User Andreas Gassmann
by
7.4k points