14.5k views
3 votes
A 4-pound bag of potatoes costs $3.79. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Aitor
by
6.4k points

2 Answers

5 votes

Answer:

0.95

Explanation:

User Adavea
by
7.8k points
5 votes

Answer:

I d k if your talking about rounding but I think it is

$4.00

Don't get mad if i am wrong

I just round .79 to the nearest bill.

Explanation:

User Chrset
by
7.3k points