178k views
1 vote
A 7-pack of bracelets costs $6.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Jaywalker
by
7.3k points

1 Answer

3 votes

Answer:

86 cents

Explanation:

Since 7 cost $6.03 and you want to find the price of 1

You can do a ratio

7. $6.03

--- = ---------

1. x

7 divided by 1 is 7

Which means $6.03 divided by 7 will get your answer

$6.03/7 = .8614 > .86 cents

User Ian Zhao
by
8.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories