194k views
6 votes
Will spent $15 for 12 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

User Jagguli
by
5.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

1.25

Explanation:

to find the unit rate you have to find out how much one pound will be so you divide 15 by 12 and you get 1.25

User Woens
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.