Answer: The wave speed of the cello string is 115.2 m/s.
Step-by-step explanation:
The wave speed (v) can be calculated using the formula:
v = f * λ
where
f = frequency (64 Hz)
λ = wavelength (180 cm)
To convert the wavelength from cm to meters we divide by 100
λ = 180 cm / 100 = 1.8 m
so
v = 64 Hz * 1.8 m = 115.2 m/s
So, the wave speed of the cello string is 115.2 m/s.