226k views
3 votes
A cello string vibrates with a frequency of 64 Hz. If the wavelength of the waves in the string is 180 cm, calculate the wave speed.​

1 Answer

6 votes

Answer: The wave speed of the cello string is 115.2 m/s.

Step-by-step explanation:

The wave speed (v) can be calculated using the formula:

v = f * λ

where

f = frequency (64 Hz)

λ = wavelength (180 cm)

To convert the wavelength from cm to meters we divide by 100

λ = 180 cm / 100 = 1.8 m

so

v = 64 Hz * 1.8 m = 115.2 m/s

So, the wave speed of the cello string is 115.2 m/s.

User Elmalto
by
7.0k points