175k views
4 votes
I paid $53.99 for a 40 lb bag of dog food at Costco. At Target, they are selling the same dog food for $28.99 for a 20 lb bag. Find the unit price in dollars per pound. Then state which bag of dog food is the better buy based on the unit price.

User Assembler
by
7.1k points

1 Answer

1 vote

Answer: The unit price for costco bag is $1.34975/lb

The unit price for target bag is $1.4495/lb

therefore, the costco bag is a better buy because it is cheaper per pound

User Richard Grimshaw
by
7.0k points