73.9k views
2 votes
A company produces two products, A and B. At least 30 units of product A and at least 10 units of product B must be produced. The maximum number of units that can be produced per day is 80. Product A yields a profit of $15 and product B yields a profit of $8. Let a = the number of units of product A and b = the number of units of product B.

(And please hurry.)

What objective function can be used to maximize the profit?

P = _a + _b

User RolandG
by
7.3k points

2 Answers

1 vote

Solution

Let a = units of A produced

Let b = units of B produced

At least 30 units of product A and 10 units of product B are required daily, and the maximum number of units per day should not exceed 80.

Therefore

a ≥ 30

b ≥ 10

a + b ≤ 80

Product A yields a profit of $15 and product B yields a profit of $8.

Therefore the objectve profit function is

P(a,b) = 15a + 8b

Answer:

The objective function is

P(a,b) = 15a + 8b, subject to

a >= 30; b>= 10; a+b <= 80

Create a graph that displays the constraints and calculates maximum profit at the boundary points. The solution region is shaded.

The maximum profit occurs when a=70 and b=10.

A company produces two products, A and B. At least 30 units of product A and at least-example-1
User GuilleOjeda
by
6.8k points
3 votes

Answer:

P= 15a + 8b

Explanation:

A company produces two products, A and B. At least 30 units of product A and at least-example-1
User Ali Khalili
by
7.6k points