Answer:
The unit price for a coffee mug is $0.55.
Explanation:
The unit price is simply just the price per unit.
We have a 4-pack of coffee mugs that costs $2.20.
He have 4 units and the price per 4 units.
Lets evaluate the price per 1 unit.

Lets solve for
.
Divide
by 1.

Divide 2.20 by 4.
