53.1k views
1 vote
A 4-pack of coffee mugs costs $2.20. What is the unit price?

1 Answer

5 votes

Answer:

The unit price for a coffee mug is $0.55.

Explanation:

The unit price is simply just the price per unit.

We have a 4-pack of coffee mugs that costs $2.20.

He have 4 units and the price per 4 units.

Lets evaluate the price per 1 unit.


(2.20)/(4) =(x)/(1)

Lets solve for
x.

Divide
x by 1.


x=(2.20)/(4)

Divide 2.20 by 4.


x=0.55

User Canerkaseler
by
7.7k points