221k views
2 votes
Marissa bought 7 ounces of yogurt for $3.50.

What is the unit price?


$0.35 per ounce

$0.50 per ounce

$3.50 per ounce

$5.00 per ounce

User Marybel
by
7.6k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$0.50

50 cents per ounce.

Explanation:

To get the unit price, you take the cost of the package divided by the parts it has. Since Marissa has a package of yogurt that costs $3.50 and there are seven ounces in the package we have this equation:

($3.50)/(7 ounces)= $0.50 = 50 cents = the second answer available.

User Trevor Joseph
by
7.7k points