166k views
1 vote
A grocery store is selling 4 bananas for $3.20. What is the unit price of bananas?

User Graeme
by
7.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

To find the unit price of bananas, we need to divide the total price by the number of bananas.

Unit price = Total price / Number of bananas

In this case, the total price is $3.20 and the number of bananas is 4.

Unit price = $3.20 / 4

Unit price = $0.80

So the unit price of bananas in this grocery store is $0.80 per banana.

User Jpvee
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories