Answer:
$4
Explanation:
Given;
Dozen long stemmed roses cost $48
Question:
What is the cost per rose?
Solve:
Based on the given, we can see that it states that a dozen long stemmed roses cost $48.
Knowing that - Dozen = 12
Since, we know that dozen equal 12. Hence, 12 long stemmed roses cost $48.
Now, divide the cost by the amount to find the cost per rose.
Thus,
48 ÷ 12 = 4.
Therefore, the cost per rose is $4.
RevyBreeze