69.0k views
1 vote
A dozen long stemmed roses cost $48 What is the cost per rose?

User Msteiger
by
7.5k points

2 Answers

3 votes
The cost per rose is $4

A dozen roses = 12 roses

Since the total cost is $48 then you’re going to multiply it by a dozen (12)

ANSWERRRR : $4
User Rakibtg
by
7.6k points
1 vote

Answer:

$4

Explanation:

Given;

Dozen long stemmed roses cost $48

Question:

What is the cost per rose?

Solve:

Based on the given, we can see that it states that a dozen long stemmed roses cost $48.

Knowing that - Dozen = 12

Since, we know that dozen equal 12. Hence, 12 long stemmed roses cost $48.

Now, divide the cost by the amount to find the cost per rose.

Thus,

48 ÷ 12 = 4.

Therefore, the cost per rose is $4.

RevyBreeze

User Karol Kolenda
by
6.7k points