113k views
5 votes
What amount of heat (in kJ) is required to convert 13.7 g of an unknown liquid (MM = 83.21 g/mol) at 19.2 °C to a gas at 93.5 °C? (specific heat capacity of liquid = 1.58 J/g・ °C; specific heat capacity of gas = 0.932 J/g・ °C; ∆Hvap = 22.5 kJ/mol; normal boiling point, Tb = 57.3 °C)

User Coglialoro
by
7.0k points

1 Answer

6 votes
The first amount of heat required to convert 13.7 into 19.9
User Jemma
by
7.5k points