113k views
0 votes
There are two blue marbles, 10 orange marbles, and 4 white marbles in a bag. What is the probability of picking a blue or white marble?

User Poplitea
by
6.6k points

1 Answer

7 votes

Answer: Blue: 12.5%

White: 25%

Orange: 62.5%

Blue or White: 37.5%

Explanation:

Step 1: Add all the Marbles together: 2 blue + 10 Orange + 4 White = 16 Marbles

Step 2: Add Blue and White marbles together: 2 blue + 4 White = 6 Marbles

Step 3: Divide Blue and White Marbles with total Marbles: 6/16 = 0.375

Step 4: Convert to Percentage: 0.375 x 100 = 37.5%

User QuentR
by
7.0k points