164k views
6 votes
A 9-pack of toaster pastries costs $2.88. What is the unit price?

2 Answers

9 votes

Answer:

if you divide 2.88 by 9 its 32 cents!

User Nulleight
by
5.3k points
6 votes

Answer:

32 cents.

Explanation:

The unit price in this case is how much money it costs for one toaster pastry.

To find this, we would do 2.88 divided by 9, leaving us with 0.32, or

32 cents.

User Kms
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.