188k views
5 votes
Question 6

A car travelled 240 km in 2.5 hours: What is the distance travelled after 1.5 hour?
Justify your answer.

User Nicko
by
7.1k points

2 Answers

1 vote


2.5H=240km
1.5H=X.
240km*1.5H=2.5*x
360\2.5=2.5Hx\2.5
X=144km
User Bhavesh Chauhan
by
6.2k points
0 votes

Answer:

144

Explanation:

uhhhh