Answer:
125,664 mm³/s
Explanation:
V = (4/3)πr³
dV/dt = (4π/3) × 3r² × dr/dt
dV/dt = 4πr² × dr/dt
dr/dt = 4 mm/s
d = 100 mm; r = 50 mm
dV/dt = 4π(50 mm)² × 4 mm/s
dV/dt = 125,664 mm³/s
7.8m questions
10.4m answers