93.2k views
1 vote
The total number of sodium atoms in 46.0 grams of sodium is

User AAT
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Given,

Amount of sodium atoms = 46 grams

To find,

The total number of sodium atoms present in the given amount of sodium atoms.

We can simply solve this numerical problem by using the following process:

As per stoichiometry;

1 mole of any element contains Avogadro's number of atoms, that is, 6.022 x 10^23 atoms.

And, the molar mass of any element is equal to the atomic mass of the same element.

=> If the given amount of an element/compound is equal to its molar mass, then it contains 6.022 x 10^23 atoms/molecules.

=> Total number of atoms/molecules present in the given amount of the element/compound

= (total given mass)/(molar mass) x 6.022 x 10^23

Now,

the molar mass of sodium = 23 grams

Total number of sodium atoms present in the given amount of sodium atoms

= (total mass)/(molar mass) x 6.022 x 10^23

= 46 grams / 23 grams x 6.022 x 10^23

= 2 moles x 6.022 x 10^23

= 12.044 x 10^23 = 1.2044 x 10^24 atoms

Hence, 1.2044 x 10^24 sodium atoms are present in the given amount of sodium atoms.

User Vincent Dagpin
by
7.2k points