63.8k views
1 vote
Purchase the cat food, milk and toys for the kittens for 2 months. Each of the kitten needs a 1/2 kilogram of food and 1.5 litres of milk per week for the first month. After that each kitten will need 2.klingrams of food and 1 litre of milk for each week in the second month The table below shows the amounts charged for the cat food, milk and toys you need by three different supermarkets

Supplies A 5 kg bag of cat food. 1 litre of milk. Cat toys
Supermarket A $400 each/3 bags for. $1 100 $1900
Supermarket B $600 each/3 bags for $1660 $1 099 $2 300
Supermarket C $400 each/3 bags for $1.080 $1100 $1799




(a) Your father wants you to choose the supermarket that is giving you the best value, which supermarket is offering you the best value?​

1 Answer

3 votes

Answer: The best value for the cat food, milk and toys is Supermarket C. They are offering the 5 kg bag of cat food for $400 each/3 bags for $1,080, 1 litre of milk for $1100, and cat toys for $1799. Supermarket A is offering the 5 kg bag of cat food for $400 each/3 bags for $1,100, 1 litre of milk for $1,900, and cat toys for $1,900. Supermarket B is offering the 5 kg bag of cat food for $600 each/3 bags for $1,660, 1 litre of milk for $1,099, and cat toys for $2,300. Supermarket C has the lowest prices for all three items, so it is the best value.

Explanation:

User Andreyunugro
by
7.0k points