58.6k views
0 votes
A 4-kilogram bag of apples costs $8.80. What is the unit price?

User Ceottaki
by
6.6k points

2 Answers

4 votes

Answer: The unit price is $2.20 per kilogram of apples

Explanation:

Divide $8.80 with 4

8.80/4 = 2.20 per kilogram

User Apple Geek
by
7.5k points
1 vote

Answer: 0.455

Explanation:

I figured how to get $1? (The unit price?) so I did 4 divided by 8.8

User Ctacke
by
7.4k points