98.4k views
1 vote
How can you use a rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

Find the unit rate:Gordon types 1800 words in 25 minutes.

1 Answer

3 votes

Answer:

You can find the unit rate for each cereal an see which one is a better deal. You divide and quantity of cereal by the price.

72 words per minute

Explanation:

Say one box of cereal has 100 ounces and it cost $4.50 and another box of cereal has 150 ounces for $5.25

4.50/100 = .045 cents per ounce the other box would be

5.25/150 = .035 cents per ounce.

1800/25 = 72

User MCP
by
7.3k points