222k views
4 votes
A snail traveled 48 cm in 2/3h

Suppose the snail moved at a constant
speed and made no stops. How far
would the snail travel in 1 h?

User Nellie
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

10.8 m = 10*(8/10)=54/5 m

1.5 h = 3/2 h

distance = 54/5

time = 3/2 h

Speed = distance /time

= 54/5 ÷ 3/2 = 7.2 m/h

how far will the snail travel in 5 minute ?

5 min = 5/60 = 1/12 h

In 1/12 h the snail will travel

7.2 * 1/12 m = 0.6 m = 60 cms

User Dayshaun
by
6.8k points