192k views
0 votes
A tumor is injected with 0.6

grams of Iodine-125, which has a decay rate of 1.15%
per day. Write an exponential model representing the amount of Iodine-125 remaining in the tumor after t
days. Then use the formula to find the amount of Iodine-125 that would remain in the tumor after 60
days.



Enter the exact answer.



Enclose arguments of functions in parentheses and include a multiplication sign between terms. For example, c*exp(h)
or c*ln(h)
.

User Rvalue
by
6.8k points

1 Answer

6 votes

Answer:

The exponential model representing the amount of Iodine-125 remaining in the tumor after t days would be:

Iodine-125(t) = 0.6 * e^(-0.0115t)

To find the amount of Iodine-125 that would remain in the tumor after 60 days, we would plug in t = 60 into the model:

Iodine-125(60) = 0.6 * e^(-0.0115(60))

= 0.6 * e^(-0.69)

= 0.6 * 0.5032

= 0.3019

So after 60 days, there would be approximately 0.3019 grams of Iodine-125 remaining in the tumor.

If I helped you, could you please make my answer best?

User Fringd
by
8.1k points