Answer:
Interest rate = 5% (or) 0.05
Explanation:
Now we have to,
→ find the required interest rate.
Formula we use,
→ I = P × R × T
→ PRT = I
→ R = I/PT
Then the interest rate will be,
→ R = I/PT
→ R = $500 ÷ ($5000 × 2 years)
→ R = 500/(5000 × 2)
→ R = 500/10000
→ R = 0.05 × (100)
→ [ R = 5% ]
Hence, the interest rate is 5%.