129k views
3 votes
How long is the line of sight? Round your answer to the nearest hundredth.

How long is the line of sight? Round your answer to the nearest hundredth.-example-1
User Aberger
by
7.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:77.7f

Step-by-step explanation: pythagorean theorem

55*55=3025

3025*2=6050

square root 6050=77.7

User B Bhatnagar
by
7.0k points
1 vote

Answer:

  • 77.78 feet

-----------------------

The line of sight is the hypotenuse of the 45° right triangle.

As per the property of the 45° right triangle, the length l is:

  • l = b√2 or
  • l = 55×√2 ≈ 77.78 feet
User VirtualProdigy
by
6.7k points