Answer:
0.067 M
Step-by-step explanation:
The given equilibrium concentrations of the products are [PCl3]=0.28 M and [Cl2]=0.10 M.
Substitute these values into the expression for Kc to find the equilibrium concentration of the reactant, PCl5:
Kc = (0.28 M)(0.10 M) / [PCl5] = 0.042
Solving for [PCl5], you get:
[PCl5] = (0.28 M)(0.10 M) / 0.042 = 0.067 M
Therefore, the concentration of the reactant, PCl5, at equilibrium is 0.067 M.