225k views
3 votes
At an amusement​ park, guests have to take either a train or a boat 22 miles from the parking lot to the front entrance and then back when they leave the park. The train goes 10 mph faster than the boat . Abdul takes the train into the park and the boat on his way back. The boat goes an average speed of 20 mph. How long did the round trip​ take?

User Yashawant
by
7.2k points

1 Answer

7 votes

Answer:

1 hour 50 minutes

Explanation:

Total distance from parking lot to entrance = 22 miles

We will assume that the total distance from entrance to lot is also 22 miles

The average speed of the boat = 20mph

The average speed of the train is 10 mph faster = 20 + 10 = 30 mph

Time taken for travel from parking lot to park by train = 22/30 hours

22/30 hours = 22/30 x 60 minutes = 44 minutes

On the way back, the boat was taken
Distance = 22 miles, speed = 20 mph

Time taken = distance/speed = 22/20 hours

22/20 hours = 22/20 x 60 minutes = 66 minutes

Total round trip time taken = 44 + 66 = 110 minutes

110 minutes = 110/60 hours

= 1 50/60 = 1 hour 50 minutes

User Rayvonne
by
7.2k points