104k views
0 votes
Ms. Wilson is buying packages of pencils. Each package cost $11.52 and contains 96 pencils. What is the unit price of a pencil?

2 Answers

1 vote

Answer:

$0.12

Explanation:

First, you have to divide 11.52

to 96 which will be equal to 0.12.

We know how to divide because

in the question the keyword is

EACH. That's how you know when

to divide!

Hope This Helps :)

11.52÷96≈ 0.12

User Bronwen
by
6.7k points
4 votes

Answer:

$0.12

Explanation:

Unit price=$11.52/96(per pencil)

11.52/96=$0.12

Hope this helps

User Bfuoco
by
8.0k points