158k views
2 votes
A man bought one almirah for Rs 3640 and the other for Rs 4800. He sold the first almirah for a loss of 15% and the other at a profit of 13 1/3 %. How much did he gain or lose in the whole transaction.

Please tell the answer .​

User Tradyblix
by
7.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Rs. 94

Explanation:

We will denote the almirahs as A1 and A2 for ease of explanation. I am omitting currency until the final answer

For the following computations note that x% = x/100 in decimal so
15% = 15/100 = 0.15
13 1/3% = 13 1/3 ÷ 100 = 40/3 ÷ 100 = 40/300

Cost of A1 = 4800

A1 was sold for a loss of 15%

Loss = 15% of 3640 = 0.15 x 3640 = Rs 546

A2 bought at 4800 was sold at a gain of 13 1/3%

Gain from sale = 13 1/3% of 4800 = 40/300 x 4800 =Rs 640

We have to treat gain as positive and loss as negative to arrive at the answer

Net gain/loss = 640 - 546 = Rs. 94

User Stusmith
by
7.0k points