160k views
1 vote
In the lab, Linda has two solutions that contain alcohol and is mixing them with each other. Solution A is 50% alcohol and Solution B is 10% alcohol. She us

400 milliliters of Solution A. How many milliliters of Solution B does she use, if the resulting mixture is a 20% alcohol solution?

User RiggsFolly
by
7.0k points

1 Answer

7 votes

We can start by using the concept of percentage concentration, which states that the percentage of alcohol in a solution is equal to the number of milliliters of alcohol in the solution divided by the number of milliliters of the solution, multiplied by 100.

Let's call the number of milliliters of Solution B that Linda uses x.

We know that:

Solution A is 50% alcohol, so it contains 50/100 = 0.5 = 1/2 of alcohol.

Solution B is 10% alcohol, so it contains 10/100 = 0.1 = 1/10 of alcohol.

The resulting mixture is a 20% alcohol solution.

Linda uses 400 milliliters of Solution A.

We can set up an equation using the percentage concentration concept and the information provided:

(400 * 1/2) + (x * 1/10) = (x + 400) * (20/100)

Solving for x:

200 + x/10 = (x + 400) * 0.2

x/10 = (x + 400) * 0.2 - 200

x/10 = x * 0.2 + 80

9x/10 = x * 0.2 + 80

9x = x*2 + 800

x = 800/8 = 100

So, Linda uses 100 milliliters of Solution B to make the resulting mixture a 20% alcohol solution.

User Nathan Basanese
by
6.4k points