9.5k views
24 votes
A bakery offers a sale price of $3.15 for 3 muffins. What is the price per dozen?

1 Answer

5 votes

3.15 / 3 = unit price

1.05 = unit price

1.05 * 12 = 12.6

$12.6 = price for a dozen

User Unknownbits
by
5.6k points