44.1k views
4 votes
AE=mcAT

AT=(Tr-T)
c=Specific Heat
AE= Heat Energy / Heat Gain or Loss
The specific heat of water is 4.2 J/g°C. If you have 10 g of what how much energy has to be lost to lower the
temperature from 25°C to 10°C?
-49.2 J
O-630 J
1 point
-1,470 J
O-10,500 J

User Krojew
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Δt = 25°C - 10°C = 15°C

c = 4.2 J g^-1 °C^-1

m = 10 g

Heat energy required

= mcΔt

= 10×4.2×15

= 630 Joules

User Gbn
by
7.5k points