76.4k views
1 vote
The convienience store sells a 16-ounce bottle of water for $2.40 and a 28 ounce bottle of water for $2.80. Tiana wants to compare the unit rates to find out which is a better deal. Which one is a better deal?

User Zulia
by
7.5k points

1 Answer

5 votes

To compare the unit rates, we need to find the cost per ounce for each bottle of water.

For the 16-ounce bottle, the unit rate is:

$2.40 / 16 ounces = $0.15 per ounce

For the 28-ounce bottle, the unit rate is:

$2.80 / 28 ounces = $0.10 per ounce

From the unit rate we can see that the 28 ounce bottle of water is a better deal because it cost $0.10 per ounce while the 16 ounce bottle cost $0.15 per ounce.

It's important to know that as the amount of water increases the price decreases making the 28 ounce bottle cheaper than the 16 ounce bottle.

User Frank Bryce
by
7.4k points