The cost of plan A is represented by the equation:
Cost A = 40 + 0.02x
where x is the number of minutes of calls.
The cost of plan B is represented by the equation:
Cost B = 0.18x
To find the point where the two plans cost the same, we can set the two equations equal to each other and solve for x:
40 + 0.02x = 0.18x
40 = 0.16x
x = 250
So when the customer makes 250 minutes of calls, the cost of the two plans will be the same.
The cost of plan A will be 40 + 0.02250 = $50 and the cost of plan B will be 0.18250 = $45
So when the customer makes 250 minutes of calls, Plan A and Plan B cost the same amount of money.