Answer:
6.022 x molecules
Step-by-step explanation:
One mole of any substance has 6.022x particles.
Mr of water: 16 + 2 = 18 g
moles of water given: 1.8/18 = 0.1 moles
Using ratio:
moles : molecules
1 : 6.022x
0.1 : X
X = 0.1 x (6.022x )
X = 6.022 x
7.8m questions
10.4m answers