182k views
2 votes
A car travels 100 miles in 4 hours. What is its average speed?

User Mootmoot
by
7.1k points

2 Answers

3 votes
Average speed =distance covered over time taken
A.s= 100 /4
A.s=25miles/hour
User Ikel
by
6.9k points
5 votes

Answer:

25 miles per hour

Explanation:

100 / 4 = 25

User Crakama
by
7.0k points