137k views
1 vote
Ishi bought a $6.95 canvas and 8 tubes of paint. She spent a total of $24.95 on the canvas and paints. Determine the cost of each tube of paint.

2 Answers

6 votes

Answer:

$ 2.25

Explanation:

A= $6.95

B= (Cost of each tube) x 8

C= $24.95

A+B = C

User Brownie
by
6.8k points
6 votes

Answer:

1 tube of paint is $2.25.

Explanation:

We can set this as an equation first. Since we know that the canvas is $6.95 and the total is $24.95, those are the values that we will work with to determine the tube price. We can set the tube price as 8x, x being the tube price, and 8 being the number of tubes Ishi plans to buy. Now, we can set an equation:

6.95 + 8x = 24.95

8x = 18

x = 18/8 (simplified is 9/4, or 2.25)

User Purplemonkey
by
7.9k points