Original Unit Price:
$10.29 / 4.2 kg = $2.45/kg
New Unit Price:
$9.18 / 3.6 kg = $2.55/kg
The price went up by $0.10/kg. If we compare that (divide that) by the starting unit price of $2.45, we get:
$0.10 / $2.45 ≈ 0.040816326530612
≈ 4.0816326530612 %
(You can round as accurately as your teacher needs.)