59.4k views
1 vote
PLEASE HELP!!! A 3000 kg car is moving east at 15 m/s with

another 2200 kg car moving west at 10 m/S
If the 2 cars collide and stick together, what speed and direction will they travel?

User Tomahaug
by
6.7k points

1 Answer

2 votes

Step-by-step explanation:

m1u1+m2u2=m1v1+m2v2

(3000×15)+(2200×-10)=(3000×v)+(2200×v)

45000-22000=5200v

23000=5200v

v=230/52

v=4.423m/s to the east.

User Simon Halsey
by
6.3k points