3.7k views
1 vote
An object travels around a circular path 2.0 times in 8.0 seconds. What is the frequency and period of the motion?

User Mahdiyeh
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Frequency is the number of revolutions done per second. If one period is 30 seconds, then it takes 30 seconds to complete a single revolution.

So, how many revolutions occur in 1 second? 130

That’s your frequency. It should be obvious that this is the inverse of period.

On another note, angular frequency is the angular distance traveled per second, not revolutions. In a circle, each revolution is a full rotation about a circle, which is 2π

(radians) Hence the angular frequency, given the above period, is the frequency multiplied by 2π

, since one revolution translates to 2π

units of angular distance.

In summary, if we call f

the frequency (revolutions per second), ω

the angular frequency (radians per second) and T

your period (seconds per revolution), we have the following relations:

T=1f=2πω

ω=2πf=2πT

Step-by-step explanation:

User Hiren Vaghasiya
by
6.8k points