119k views
3 votes
A box is filled with two different sizes of bolts. 35% are small bolts that have a mass of 20 grams each and 65% are large bolts that have a mass of 30

grams each. What would be the mass of 600 total bolts. Hint: Treat this like an average atomic mass problem to find the average mass of the bolts and
then multiply it by 600.
O 15,900 grams
O 12,300 grams
O 8,600 grams
O 20,370 grams

User Luke Davis
by
7.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The first option

15, 900 grams

Explanation:

Total number of bolts = 600

Out of these 35% are small bolts
35% of 600 = 0.35 x 600 = 210

Total mass of 210 small bolts = 210 x 20 = 4200 grams

The remaining number of bolts = 600 - 210 = 390 large bolds

Their total mass = 390 x 30 = 11,700 gms

Total mass of all 600 bolds = 4,200 + 11, 700 = 15, 900 grams

This is the first of the listed choices

User Mazaher Muraj
by
7.0k points