Answer:
Choice B
(0.75) (0.90) (126)
Explanation:
Original price of coat = $126
First note that
25% ≡ 0.25 in decimal
10% ≡ 0.10 in decimal
If she gets 25% off then the discount is 0.25(126)
The coat would then cost her 126-(0.25)(126) = 126(1-0.25) = (0.75)126
(In general if there is a discount of d% where r = d/100 on sale price of S then the new price would be S(1-r))
On this discounted price she gets an additional 10%(0.10) off.
This means the already discounted price is reduced to 0.9 of its value
So the final discounted price is (0.90[126(0.75]
or (0.90)(0.75)(126)
which can be rewritten as
(0.75) (0.90) (126)
and corresponds to choice B
The other choices can be eliminated easily
A. Here the 10% discount is applied to the original price 126 not the discounted price
C. This is the total discount not the final price
D. This is attempting to find the final price but again the discount of 10% is being applied to 126
E. Does not make any sense. 0.25 x 0.10 = 0.025 and 126 - 0.025 = $125.975 which is practically no discount