174k views
3 votes
The half life of tritium is 12.3 years. If 48.0 mg of tritium is released from a nuclear power plant during the course of a mishap, what mass will remain after 27 years? Please show work I’m down bad

User Davonne
by
7.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

The half-life of tritium is 12.3 years, which means that after 12.3 years, half of the remaining tritium will decay. To calculate how much of the 48.0mg sample will remain after 27 years, we can use the formula:

A = A0 * (1/2)^(t/T)

Where A is the remaining amount, A0 is the initial amount (48.0mg), t is the time elapsed (27 years), and T is the half-life (12.3 years).

Plugging in the values, we get:

A = 48.0 * (1/2)^(27/12.3)

A = 48.0 * (1/2)^2.18

A = 48.0 * (1/4.77)

A = 10.04 mg

So after 27 years, 10.04mg of the 48.0mg sample will remain.

User Peter Torpman
by
7.0k points