61.9k views
3 votes
Amal, Brian, and Cami help clean Ms. Rivers’s house is she gives and $42.00 to share equally. Cami decides to save half her money and spend the other half. How much does Cami have to spend?

2 Answers

4 votes
Cami has 7$ to spend
42/3=14
14/2=7
User Hugh Bothwell
by
7.6k points
5 votes

Answer:

Each of them will get 42/3 = $14.00

Cami saves half of her money which is 14/2 = $7.00

Cami has 14 - 7 = $7.00 to spend.

User Jeagr
by
7.7k points