137k views
3 votes
A 3 yard roll of plastic wrap costs $0.99. What is the price per foot

1 Answer

4 votes
$0.11 cents per ft
One yard is 3 ft so 3 yards would be 9ft
So .99 divided by 9 would be .11 per ft
User Rostislav V
by
8.4k points