175k views
3 votes
Which supermarket has a better buy?

Store A: 12 cans of cola for $9
OR
Store B: 18 cans of cola for $12.96

User Nxu
by
7.9k points

2 Answers

1 vote
Store A: 75 cents a can
Store B: 72 cents a can

Store B is a better buy!
User Blindfish
by
6.7k points
5 votes
Store A is a better buy
User Alexplanation
by
8.0k points